Prírodné liečby erektilnej dysfukncie

Prírodné liečby erektilnej dysfukncie

Erektilná dysfunkcia sa bežne nazýva impotencia. Je to stav, kedy muž pri sexuálnom akte nemôže dosiahnuť alebo udržať si erekciu. Sprievodnými príznakmi môžu byť strata chuti na sex alebo znížené libido. Váš lekár vám pravdepodobne diagnostikuje erektilnú dysfunkciu, pokiaľ tento stav pretrváva niekoľko týždňov alebo mesiacov. Toto ochorenie postihuje len v Spojených štátoch amerických až 30 miliónov mužov.

Štandardná liečba erektilnej dysfunkcie je postavená na liekoch na predpis, vákuových pumpičkách, implantátoch, prípadne chirurgických zákrokoch, ale mnohí muži by radšej uprednostnili prírodné možnosti. Vedecký výskum zistil, že niektoré z nich naozaj potlačujú príznaky erektilnej dysfunkcie. Prečítajte si viac informácií o klinicky potvrdených prírodných alternatívach.

Ženšen pravý

Ženšen pravý (červený ženšen), ktorý nazývajú aj prírodná viagra, prešiel už v minulosti solídnym vedeckým výskumom. V rámci neho bolo vykonaných sedem štúdií  týkajúcich sa červeného ženšenu a erektilnej dysfunkcie. Dávky sa pohybovali v rozmedzí od 600 do 1000 miligramov (mg), pri podávaní trikrát denne. Vedci prišli k záveru, že existujú „podmanivé dôkazy o účinnosti červeného ženšenu pri liečbe erektilnej dysfunkcie.“

Súčasný výskum sa zameriava na to, ako červený ženšen ovplyvňuje erektilnú dysfunkciu. Ženšenoidy sú jedným z prvkov prítomných v pravom výťažku zo ženšenu, ktoré pôsobia na bunkovej úrovni pre zlepšenie erekcie.

Zdá sa, že účinok ženšenu pravého je najúčinnejší u mužov s vysokým obsahom lipidov v krvi a metabolickým syndrómom. Táto bylinka je známa aj svojimi protizápalovými účinkami, rovnako však zlepšuje činnosť pľúc i krvný obeh, a to aj pri iných ochoreniach – všetky tieto vlastnosti znižujú pravdepodobnosť erektilnej dysfunkcie.

Rhodiolarosea (Rozchodnica ružová)

Jedna menšia štúdia naznačila, že Rhodiolarosea môže byť užitočná. 35 mužom podávali dávku 150 až 200 mg denne po dobu troch mesiacov a u 26 z nich sa preukázalo podstatné zlepšenie sexuálnej výkonnosti. Táto bylinka rovnako zvyšuje energiu a znižuje únavu. Je však potrebné vykonať viac štúdií pre zistenie jej účinkov a pre zaistenie bezpečnosti.

DHEA

Dehydroepiandrosterón (DHEA) je prírodný hormón, ktorý sa tvorí v nadobličkách. V tele sa dokáže premeniť na estrogén alebo testosterón. Vedci vyrábajú výživový doplnok z divého jamu a sóje.

Vplyvná štúdia analyzujúca proces mužského starnutia v Massachusets ukázala, že muži postihnutí erektilnou dysfunkciou majú sklon k nízkym hladinám obsahu DHEA. V roku 2009 sa 40 mužov s erektilnou dysfunkciou zúčastnilo ďalšej štúdie, v rámci ktorej polovici z nich bola podávaná dávka 50g DHEA a druhej polovici len placebo, a to jedenkrát denne po dobu šiestich mesiacov. Tí z nich, ktorí dostávali DHEA mali väčšiu pravdepodobnosť dosiahnutia a udržania erekcie.

V poslednom čase bol DHEA klasifikovaný ako jedna z možností liečby erektilnej dysfunkcie u mužov, ktorí zároveň trpia cukrovkou. Erektilná dysfunkcia sa u týchto mužov objavuje pomerne často, a to z dôvodu hormonálnych problémov, ako aj kvôli komplikáciám súvisiacich s cukrovkou, ktoré ovplyvňujú prietok krvi do jednotlivých orgánov.

L-arginín

L-arginínje aminokyselina, ktorá sa vo vašom tele nachádza prirodzene. Pomáha vytvárať oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvoľňuje krvné cievy, čím uľahčuje dosiahnuť úspešnú erekciu, a je nevyhnutný pre zdravý sexuálny život.

Vedci skúmali účinky L-arginínu na erektilnú dysfunkciu. Tridsaťjeden percent mužov s erektilnou dysfunkciou, ktorí poberali dennú dávku 5 gramov L-arginínu vykázalo výrazné zlepšenie sexuálnej výkonnosti.

Druhá štúdia ukázala, že L-arginínv kombinácii s pycnogenolom, čo je rastlinný produkt z kôry stromov, obnovuje sexuálnu výkonnosť až u 80 percent testovaných po období dvoch mesiacov. U 92 percent sa pozitívne účinky ukázali po troch mesiacoch.

Iná štúdia založená na placebo efekte preukázala, že L-arginín v kombinácii s inými liekmi bol veľmi dobre tolerovaný, bezpečný a účinný pri miernej alebo stredne závažnej erektilnej dysfunkcii.

Akupunktúra

Hoci štúdie vykazujú rozdielne výsledky, mnoho z nich preukázalo pozitívne výsledky, keď sa pri liečbe erektilnej dysfunkcie použila akupunktúra. Napríklad štúdia z roku 1999 zistila, že akupunktúra zlepšuje kvalitu erekcie a obnovuje sexuálnu aktivitu u 39 percent testovaných mužov.

Neskoršia štúdia z roku 2003 uvádza, že u 21 percent pacientov s erektilnou dysfunkciou, ktorí podstúpili liečbu akupunktúrou, sa zlepšila erekcia. Iné štúdie ukázali protichodné výsledky, ale táto forma liečby má svoj potenciál a môže mať pre vás pozitívny účinok.

Riziká akupunktúry sú nízke, pokiaľ ju poskytuje licencovaný akupunktér. Akupunktúra je sľubnou formou liečby erektilnej dysfunkcie, ale je potrebné vykonať ešte ďalšie štúdie.

Yohimbe

Tento doplnok je extrahovaný z kôry afrického stromu yohimbe. Niektoré štúdie preukázali jeho pozitívne účinky na sexuálnu výkonnosť.

Avšak Americká urologická asociácia neodporúča užívanie yohimbe pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Dôvodom je fakt, že neexistuje dostatok dôkazov o tom, že naozaj funguje. Vedľajšie účinky tejto liečby môžu poškodiť zdravie. Medzi ne patrí zvýšený krvný tlak i srdcová frekvencia, podráždenosť, či triaška.

Ak sa ale predsa rozhodnete, že yohimbe skúsite, konzultujte svoj krok najprv s vašim lekárom.

Ďalšie možnosti prírodnej liečby

Medzi alternatívne druhy terapií, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú pri erektilnej dysfunkcii, patria doplnky zinku (predovšetkým u mužov s nízkym obsahom zinku), bylinka ashwagandha (zvaná aj indický ženšen), ginkgobiloba, ale na ich potvrdenie je nutné vykonať ešte ďalšie štúdie.

Stoporex Klasik Prolong

Porozprávajte sa so svojim lekárom

Ak máte príznaky erektilnej dysfunkcie, je dôležité, aby ste kontaktovali svojho lekára predtým, než vyskúšate akúkoľvek liečbu sami. Dôvodom je fakt, že samotná erektilná dysfunkcia môže byť príznakom iných zdravotných problémov. Napríklad ochorenie srdca alebo vysoký cholesterol môžu spôsobovať príznaky erektilnej dysfunkcie. Poznaním diagnózy vám lekár môže odporučiť niekoľko krokov, ktoré pravdepodobne zlepšia zdravotný stav vášho srdca, ako aj erektilnej dysfunkcie. Medzi takéto kroky patrí zníženie hladiny cholesterolu, zníženie hmotnosti alebo užívanie liekov na uvoľnenie krvných ciev.

V prípade zistenia, že iné ochorenia nie sú príčinou vašej erektilnej dysfunkcie, vám lekár pravdepodobne naordinuje bežné liečebné postupy. Avšak môžete si vybrať tiež z prírodných možností — ale nezabudnite ich najprv s lekárom prekonzultovať.

Nech si už vyberiete akúkoľvek cestu, majte na pamäti, že erektilná dysfunkcia je bežný stav, ktorý sa dá liečiť. Po prvých pokusoch i zlyhaniach je dosť pravdepodobné, že nakoniec nájdete liečbu, ktorá bude fungovať pre vás i vášho partnera.

Rovnako je dôležité mať na zreteli, že Americký úrad pre potraviny a liečivá nereguluje kvalitu, silu, čistotu a balenie bylín. Ak sa rozhodnete ich konzumovať, ubezpečte sa, že pochádzajú z dôveryhodného zdroja.

Zmena životného štýlu

V mnohých prípadoch môže zmena životného štýlu a stravy zmierniť príznaky erektilnej dysfunkcie. Medzi takéto zmeny, ktoré môžu zlepšiť vašu sexuálnu výkonnosť patrí cvičenie a následná strata hmotnosti. Rovnako pomôže, keď prestanete fajčiť a obmedzíte príjem alkoholu.

Strava tiež ovplyvňuje vašu sexuálnu výkonnosť. Pre informácie o tom, aké potraviny na erekciu môžu byť pre vás prospešné, ako sú napríklad kakao či pistácie, si prečítajte náš článok o strave a erektilnej dysfunkcii.